ПГ по техника и технологии - "Христо Ботев"
Да учим днес, за да успеем утре!

Националната инициатива „Модели на ученическо самоуправление в професионалните гимназии“

12.12.2025г.

Десетокласници на гости в Детска градина „Слънце" - Смолян

    Ученици от Х-ти клас, с класен ръководител инж. Георгиева, се срещнаха с децата от четвърта група "Лъв“ в Детска градина "Слънце" по повод предстоящия Международен ден на солидарност между хората, който ежегодно се отбелязва на 20 декември.

    Основната цел на посещението е децата да разберат значението на солидарността и нейната ключова роля в живота и обществото.

Учениците подариха книжки с приказки на децата, почетоха от тях и заедно изработиха табло с цветни отпечатъци от детски ръчички. Малките сладури получиха и по едно символично сърце с послание.

Децата и екипът на група "Лъв" сърдечно благодариха на батковците за зареждащите емоции.

Предложеното от отговорника по трудова дейност възпитателно и емоционално събитие е пример за практическо прилагане на ценностите, свързани с Международния ден за човешка солидарност, и е част от дейностите, включени в Плана на ученическия съвет на паралелката към Националната инициатива "Модели на ученическо самоуправление в професионалните гимназии", реализирана по патронажа на Министерство на образованието и науката чрез Дирекция "Професионално образование и обучение" с координатор и консултант Фондация "Институт за информални иновации".


27.11.2025 Г.

Работата с превозни средства и горива крие специфични рискове от пожари, което изисква обучение за придобиване на конкретни знания и умения, изключително важни за бъдещата професионална реализация на учениците.

По идея на Ученическия съвет на паралелката, осмокласници, изучаващи в дуална система специалност „Автотранспортна техника“ се обучаваха в РС „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Смолян.

Придружавани от класния им ръководител, инж. Бозов, учениците се срещнаха с младши инспектор ДПК Юлия Таипова, инспектор ЗН Шинка Славчева, командир на екип Валери Берберов и шофьор ВСА Асен Илиев с цел разглеждане на темите: "Използване на средства за първоначално гасене на пожари" и „Индивидуални средства за защита“.

С цел намаляване на риска от паника и предотвратяване на инцидент, в рамките на два учебни часа с гимназистите се проведоха теоретични и практически занимания. Те:

-      придобиха знания и умения, увереност за правилно и безопасно действие при възникване на малък, първоначален пожар.

-      припомниха телефонния номер за спешни случаи при възникнал пожар.

-      научиха да разпознават различните видове пожарогасители  и други първоначални средства (пожарни одеяла, пясък, вода).

-      знаят типовете пожарогасители и подходящият за различните класове пожари (напр. електрически уреди не се гасят с вода).

-      усвоиха правилната последователност от действия за използване на пожарогасител

-      разбраха начинът за избиране правилния размер на противогаз.

-      разгледаха пожарната кола, видяха специалното облекло и оборудване на пожарникаря.

-                   -  взеха участие при демонстрирането на гасене на пожар.

Целта на изнесеното обучение по предложение на УСП бе успешно постигната, а именно изграждане на отговорно поведение, отношение и култура на безопасност сред бъдещите техници по транспортна техника, които да могат да реагират адекватно и да допринесат за минимизиране на щетите и опазване на човешкия живот.

Обучението е част от дейностите, включени в плана на ученическия съвет в паралелката към Националната инициатива „Модели на ученическо самоуправление в професионалните гимназии“, реализирана под патронажа на Министерството на образованието и науката чрез Дирекция„Професионално образование и обучение“ с координатор и консултант Фондация „Институт за информални иновации“.


14.11.2025 г.

ОТБЕЛЯЗВАМЕ МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА ТОЛЕРАНТНОСТТА

???? По повод Международния ден на толерантността, 16 ноември, дванадесетокласниците от специалност „Компютърна техника и технологии“ създадоха мултимедиен продукт, насърчаващ уважението и приемането на различността, изразяват собствени мисли, свързани с добродетелите на толерантността.

???? Бъдещите абитуриенти отправят послание към всички: „Да бъдем толерантни един към друг“.
 
❗️Инициативата е част от дейностите, включени в плана на ученическия съвет в паралелката към Националната инициатива „Модели на ученическо самоуправление в професионалните гимназии“, реализирана под патронажа на Министерството на образованието и науката чрез Дирекция „Професионално образование и обучение“ с координатор и консултант Фондация „Институт за информални иновации“.

 


 
Гимназисти отбелязаха Европейския ден на здравословното хранене
Ученици от 9 клас, специалности „Компютърна техника и технологии” и „Автотранспортна техника”, 10 клас, специалности „Електрообзавеждане на производството” и „Машини и системи с ЦПУ” и 11 клас, специалности „Автотранспортна техника” и „Електрообзавеждане на производството“, проведоха здравна беседа, като представиха електронни продукти, свързани с европейския ден на здравословното хранене, целящ да насърчи здравословни хранителни навици от ранна детска възраст и да свърже храненето с доброто здраве през целия живот.
Госпожа Ангелова, медицинско лице в гимназията, присъства при разглеждането на актуалната и подходяща за младежите тема.
Заедно с учениците бяха обсъдени ползите от здравословното хранене и вредите от нездравословните храни. Разгледана бе „хранителната верига” – ключът към здравословно хранене. Коментирано бе правилното хранене като един от начините да запазим своето здраве, младост и красота за по-дълго време.
Ученическата изява е една от включените дейности в плана на ученическия съвет в съответните паралелки към Националната инициатива „Модели на ученическо самоуправление в професионалните гимназии“, реализирана под патронажа на Министерството на образованието и науката чрез Дирекция „Професионално образование и обучение“ с координатор и консултант Фондация „Институт за информални иновации“

Националната инициатива „Модели на ученическо самоуправление в професионалните гимназии“ (НИ-МУСПГ) се реализира в професионална гимназия от всяка област, която самостоятелно е избрала да подкрепи инициативата през учебната 2025/2026 година.

Професионална гимназия по техника и технологии „Христо Ботев“ е избрана да представлява област Смолян за разработването и прилагането на ПГ-модел за структурирано ученическо самоуправление от Ученическия съвет на паралелката (УСП) през Ученическия съвет на класа (УСК на випуска) до Ученическия съвет на гимназията (УСГ), чрез които възрастните делегират на учениците както права, така и отговорности.

НИ-МУСПГ се реализира под патронажа на Министерството на образованието и науката (МОН) чрез Дирекция „Професионално образование и обучение“. Координатор и консултант на инициативата е Фондация „Институт за информални иновации“ (ИИИ).

В НИ-МУСПГ ще участват 12 997 ученици от 545 паралелки в 30 ПГ (по 2 от областите София-град и Габрово).

Целта на Националната инициатива „Модели на ученическо самоуправление в професионалните гимназии“ е да покаже на ПГ в цялата страна, че тяхното управление е много по-лесно, когато учениците поемат част от задълженията на възрастните, проявят своята отговорност и прилагат младежката си енергия в смислени инициативи на ученическото самоуправление по тяхна идея.