ПРОЕКТ ПО ПРОГРАМА "ЕРАЗЪМ +", ЛАЙПЦИГ 2015
ПРОЕКТ НА ТЕМА: "ПРАКТИЧЕСКИ УМЕНИЯ ЗА КОМПЮТЪРНА ДИАГНОСТИКА, ТЕХНИЧЕСКА ПОДДРЪЖКА И РЕМОНТ НА АВТОМОБИЛИ"
На 24.03.2014 година Професионална гимназия по техника и технологии „Христо Ботев” кандидатства по проект, предложен от програма „Еразъм+” ключова дейност 1 „Образователна мобилност за граждани”, дейност „Мобилност”, сектор „Професионално образование”.
В края на юли 2014 година проектът е спечелен.
От 05.07.2015 до 04.08.2015 година се проведе обучението в Германия с 20 ученици, придружени от двама ръководители от училището.
Проектът се изпълни в партньорство с Wisamar, Bildungsgesellschaft, Лайпциг, Германия. Финансиран е по линия на програма „Еразъм+”.
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА:
Желаещите ученици имаха възможност да подадат молба за участие, като отговарят на посочени от проекта условия. След приемане на необходимите документи бе направен подбор. Класирани са бяха 22 ученици на възраст от 16 до 18 години от специалностите „Компютърна техника и технологии” и „Автотранспортна техника”, които бяха включени в предварителна подготовка за мобилността.
ПОДГОТОВКА НА УЧЕНИЦИТЕ ЗА МОБИЛНОСТ
Учениците, включени в проекта присъстваха редовно в часовете за подготовка, които се провеждаха извън учебните часове. Допълнителната им подготовка включваше:
ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ
От 05.07.2015 до 04.08.2015 година учениците, придружени от двама ръководители се обучаваха през делничните дни по 6 часа на ден в Лайпциг.
Практиката се проведе в две части – практическо обучение в учебна работилница и практическо обучение във фирми. По време на практиката на работните места, учениците имаха възможност в реални работни условия да идентифицират проблеми в инсталационните и системните компоненти на различни автомобили и техните причини, извършваха и работа по поддръжка на инсталациите, системите и техните компоненти.
Освен плануваните по проекта визити, учениците разполагаха със свободно време, през което имаха възможност да опознаят гр.Лайпциг.
Разходите за подготовка, транспорт, обучение, настаняване и изхранване бяха покрити от проекта.
С участието си в проекта учениците имаха възможност да:
След приключване на проекта учениците получиха Europass – езиков паспорт за оценка на езиковите знания и умения, издадени от Wisamar, Bildungsgesellschaft, Лайпциг, Германия.